English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

++Sitene Ekle

29 Haziran 2012 Cuma

100 Numaralı Adam !!!!


 Lukas Rosol. 26 yaşındaki bu adam ilk kez Wimbledon'da bu sene ana tabloya kalmış ve ilk galibiyetini de ilk tur maçında almayı başardı. 2. turdaki rakibi  ise son 5 grand slamde final oynayan ve buraya çok formda gelen dünya 2 numarası Rafael Nadal.

Maçı uzun uzadıya anlatmaya gerek yok bence. Nadal kötü oynadı, servis karşılamakta zorlandı, basit hataları fazlaydı falan... Bence bunların hepsi Rosol'un galibiyetini gölgeler. Belki kariyeri boyunca bir daha bu kadar kusursuz bir oyun oynayamaycak ama bu başarı Rosol'un. Açıkcası 4. set Nadal'ın 6-2 üstünlüğü ile bittiğinde açıkcası ben bu işin artık bittiğini düşünüyordum ve Rosol için peri masalı burada bitiyor gibiydi. Ama çatının kapatılması için verilen 30 dakika ara Nadal'dan çok Rosol'a yaramış gibiydi. İnanılmaz servisleri Federer tarzı mermi gibi giden forehandleri ile Rosol kaldığı yerden devam etti. 5. setin başında servis kıran Rosol bu avantajını kaybetmedi ve seti 6-4 maçıda 3-2 kazanmayı başardı.

Maçın bitimiyle birlikte Rosol'u izlemek çok güzeldi. Ne yapacağını bilmez bir halde kortta duran Rosol sevinçten raketini fırlattı. Nadal Rosol'u tebrik ettikten sonra raketi yerden alıp Rosol'a uzattı. Nadal'ın bu hareketi rakibine ve galibiyetine duyduğu saygıdan kaynaklanıyordu. Rosol'un maçtan sonra söyledikleri yaşadığı şaşkınlığını anlatır nitelikteydi: "hala inanamıyorum. Bu çek 2. Liginde mücadele eden bir kulübün, Real Madrid'i yenmesine benziyor"

Rafael Nadal ise büyük bir hayal kırıklığı içindeydi. İspanyol tenisçi; "Kazanmaya odaklanmış bir rakiple karşı karşıya geldim. Bu bir trajedi değil. Sadece bir tenis maçı. Herkes gibi ben de, Rosol'un son setteki oyun seviyesi karşısında şaşırdım. Bugüne dek görmediğim bir seviyeye çıktı. Ancak 5. Sette kötüydüm. Dürüst olmam gerekirse, maçı 5. Sette değil; ilk 3 sette kaybettim" dedi.

Rosol'un bu peri masalı umarım Philipp Kohlschreiber karşısında da devam eder ve en azından son 16 ya kalmayı başarır. Nadal gibi bir oyuncuyu saf dışı bıraktıktan sonra en azından bunu başarması gerek.


Saygılarımla.......
Abdurrahman Cengiz