English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

++Sitene Ekle

21 Mart 2012 Çarşamba

Nadal İrtifamı Kaybetiyor...???


Nadal son 10 aydır turnuva kazanamıyor. Sezonun ilk Masters turnuvasında yarı finalde Federer'e kaybetmekten kurtulamadı. Birşeyler ters gidiyor olmalı ispanyol raket için.
2011 yılı Djokovic'e karşı tam 6 final kaybeden Nadal 2012 yılını ilk Grand Slam'ı olan Avustralya Açıkta yine Djokovic'e yenilmekten kurtulamadı ve rakipine 1 yılda 7 final kaybetti. 2004 yılında 1 şampiyonluk kazanan Nadal o yıldan sonra  ilk defa bir sezonda bu kadar az kupa kazanarak kapattı.
İspanyol raket Indıan Wells de Federer ile yarı final karşılaşması sonrası yaptığı açıklamada turnuva genelinde performansından  memnun olduğu söyledi ve bir gün sonra çiftler turnuvasında şampiyon oldu ve 2012 yılında ilk kupasını çiftlerde de olsa kazandı.Peki gerçekten de öyle mi ?
Nadal son 10 ayda turnuva kazanamadı belki ama 2012 yılıyla beraber Nadal artık kortda çok daha aktif ve agresif. Zaten maç içinde rakiplerine oranla bir çok vuruş tekniğine sahip olan Nadal artık daha etkili servisler kullanıyor ve forehandleri artık daha güçlü.Djokovic'e karşı kaybettiği Avustralya Açık finalindeki daha önceki finallere kıyasla daha çok atak yapan bir oyun sergileyen Nadal 2012 yılında rakibini yenebileceğinin sinyallerini verdi .Nadal gerek Avustralya Açıkta gerek Indıan Wells de rakiplerine karşı üstünlüğünü kabul ettirmekte fazla sorun yaşadığını söylenemez. Indıan Wells'de Federer'e kaybettiği yarı final maçında Federer'in performansı ve tecrübesi  kadar hava şartlarıda etkili oldu. Nadal oyununu geliştirmeye devam ediyor ama henüz bunun meyvelerini topladığı söylenemez en azından şu an için .
Madalyonun diğer tarafında ise Nadal'ın dikkat etmesi gereken şeyler var.Indıan Wells sonrası 3. sıradaki  Federer puan farkını 800'e kadar düşürdü. Aynı zamanda çok formda. Ve Nadal bu yükselişe karşılık veremez ise 2004 yılından beri ilk defa sezonu ilk 2 dışında tamamlayabilir.Bu döneme kadar Nadal için  kazanmak nasıl bir gelenek haline geldiyse  zamanla kaybetmekde bir gelenek haline gelebilir.10 ay boyunca turnuva kazanamamak Nadal'ı bir süre sonra baskı altına alabilir ve bu daha büyük sıkıntıları doğurabilir. Nadal için son dönemdeki tek teselli rakibi Djokovic'in de Avustralya Açıktan sonra katıldığı 2 turnuvada da yarı finalde elenmesi ve gözle görünen formsuzluğu.
Uzun lafın kısası Nadal artık kendine gelmeli ve Roland Garros'a kadar birkaç turnuva kazanmak zorunda. Olası  Djokovic ve Federer eşleşmelerinde rakiplerine üstünlük kurmalı.Yoksa bugüne kadar 46-1 lik seri  ve 6 şampiyonluğu bulunduğu Roland Garros'da bunun faturasını ağır ödeyebilir ve etkileri bütün bir sezon sürebilir......